A SÜNIKRŐL
Honnan származnak?
A fehérhasú törpesünök Afrikából származnak, Tartásuk Európában csak alig egy évtizede kezdett elterjedni. Éjszaka aktív, szelíd állatok, ellátásuk egyszerű. Ha kölyökkorban kezdünk el velük foglalkozni, remek kedvenc válik belőlük. Ijedősek, de ez nem is csoda, hiszen sok ragadozó prédaállatai, rövidke tüskéikkel pedig alig tudják megvédeni magukat. Hirtelen zajra gömbölyödő reflexei reagálnak. 7-8 évig élhetnek, tehát egy rövidebb átlagéletkorú kutyafajtával is felveszik a versenyt ebben a tekintetben.
Hol vásároljuk meg?
Sünit mint minden díszállatot be lehet szerezni állatkereskedésekben is, de érdemes megfontolni annak a lehetőségét is, hogy inkább közvetlenül egy tenyésztőhöz forduljunk. Az üzletek eladóinak általában igen hiányos a tudásuk a tartást és tulajdonságait illetően, sokszor már az alapvető felszerelések beszerzésében sem tudnak megfelelő tanácsot adni. A tenyésztők a gyakorlatban is ismerik a sünik igényeit, céljuk nem pusztán az állatok rövidtávú életben tartása. Hihetetlen, de sok kereskedő még az állatok nemét sem tudja megbízhatóan megállapítani. Ha egy üzletben vásárolunk, nem fogjuk tudni az állat életkorát, származását és előéletét sem. Természetesen léteznek felelősségteljes, megbízható kereskedők is, de a jelenlegi tapasztalat szerint sajnos nem ez a jellemző. Ha tenyésztőhöz fordulunk, megnézhetjük jövendő kedvencünk szüleit, pontosan fogjuk tudni születési idejét és származását. A felmenők színének és típusának ismerete elengedhetetlen, ha később magunk is tenyészteni szeretnénk, és meg akarjuk tervezni a születendő állatok egynémely tulajdonságát. A tenyésztő megbízható tanácsokat tud adni, sokat segíthet a tartást és a tenyésztést illetően is.
Fiút vagy lányt vegyünk, párban tartható-e?
Az egyedül tartott állat nagyon megszelídül, hívásra előjön, kézből eszik, hagyja magát simogatni, nem szalad el minden neszre, és egyáltalán: nagyon kedves társállat válik belőle. De ne felejtsük el, hogy legalább hét-nyolc éven keresztül igényel majd igen intenzív foglalkozást. Tartsunk inkább két hímet vagy két nőstényt. Az együtt tartott nőstényekkel nincs semmi probléma, ha azonban két hímet szeretnénk, még kölyökkorukban szerezzük be őket. A felnőtt hímeket azonnal szét kell választani, amint nőstény bukkan fel a közelben (akár egy lakásban, és csak a szaga jut el a hímekhez!). A hímek rivalizálása komoly verekedésekhez vezet, könnyen meg is sérthetik egymást. Aki arra gondol, hogy legalább néha-néha szeretne almot sünikéitől, de nem akar folyamatosan tenyészteni, vegyen több nőstény. A nőstények folyamatos társaságot biztosítanak egymásnak, időnként pedig el lehet vinni őket fedeztetni egy tenyésztőhöz vagy ismerőshöz, aki hímeket is tart. így nem kell magunknak megoldanunk a hímek különzárását, és a folyamatos gyermekáldás is egyszerűen elkerülhető.
Milyen a mentalitása?
A törpe sünök félénk állatok, főleg éjszaka mozognak.
Nemtetszésüket összegömbölyödéssel, puffogással fejezik ki.
A legtöbb süni nem szeret sokáig kézben lenni, inkább mászkál, nézelődik vagy elbújik.
Nemtetszésüket összegömbölyödéssel, puffogással fejezik ki.
A legtöbb süni nem szeret sokáig kézben lenni, inkább mászkál, nézelődik vagy elbújik.
Ketrec vagy terrárium ?
Ketrecben és megfelelő szellőzésű terráriumban is tarthatóak, lényeg, hogy nagy méretű legyen és jól legyen berendezve. A ketrec soha ne legyen nyáron túl meleg helyen,télen pedig ne legyen huzatos részen.
Milyen az üvegterrárium?
A legtöbb díszállat bolt kínál alacsonyabb oldalú üvegből készült férőhelyeket. Nagy előnyük, hogy jól látszik a bennük tartott állat, nem zavarja rács a szemlélőt. Nem túl drágák, méretre is rendelhetők, így az otthonunk adottságainak legmegfelelőbb méretűt vásárolhatjuk. Hátrányuk, hogy nehezen mozgathatók és törékenyek. Egyébként könnyen tisztán tarthatók és fertőtleníthetők. Az állatok sem tudnak belőlük almot és táplálékot kiszórni. Az üvegterrárium oldala legalább 30-35 cm magas legyen. Ennél viszont ne készíttessünk jóval magasabb oldalfalú zárt férőhelyet, mert a szellőzés problematikus lesz. A vizeletből párolgó gázok megrekednek a terrárium alsó rétegeiben, éppen ott, ahol állataink tartózkodnak.
Milyen a ketrec?
A ketrecek műanyag tálcából és fémrácsból állnak. A ketreceket könnyű kezelni, a rács könnyen lepattintható (műanyag kapcsok rögzítik), a tálcát egyszerű tisztítani. Mielőtt megvesszük a ketrecet, ellenőrizzük, hogy az ajtók megfelelő méretűek, és jó helyen vannak-e. Kívülről könnyen el kell majd érnünk az etetőt, az itatót, és az állatokat könnyedén ki- és be kell helyeznünk. Ellenőrizzük, hogy a műanyagtálca pereme elég magas, legalább 10 cm-es legyen. A sünik mozgásukkal almot és eleséget szórnak ki, az ennél alacsonyabb perem mellett ez folyamatos probléma lenne.
Mi legyen a ketrec alján?
Forgács (macskaalommal keverve is lehet), faháncs, rongy.
Milyen a rossz ketrec?
Sajnos még ma is gyártanak olyan kalitkákat és ketreceket, amelyek alja is rácsos. A rácsos aljú ketrec tökéletesen alkalmatlan arra, hogy benne sünt (vagy bármilyen más állatot) tartsunk. Az állatnak folyamatos kellemetlenséget okoz, ha lábai a rácsok közé csúsznak, szinte képtelen ilyen körülmények között mozogni. A kisebb újszülöttek beszorulnak a rácsok közé. Ha egyébként minden szempontból egy rácsos aljú ketrec felel meg legjobban igényeinknek, az alját csípőfogóval távolítsuk el, az esetleg fennmaradó éles felületeket pedig csiszoljuk le.
Mekkora legyen az “otthona”?
A sünnek kb. fél négyzetméret alapterületű ketrec ill. terrárium kell (természetesen minél nagyobb annál jobb). A férőhely kiválasztásánál tartsuk szem előtt, hogy túl nagy hely nem létezik!Körülményeinkhez képest mindig a legnagyobb otthont válasszuk kedvencünknek. Sokan azt hiszik, hogy a sünök nem igénylik a mozgást, pedig ha nem mozognak, annak a kis terület vagy az unalom az oka. A sün férőhelye ideálisan 100-120 cm hosszú legyen, ez egy vagy két állatnak elegendő. A boltokban sajnos sokszor olyan terráriumot vagy ketrecet kínálnak, ami túlságosan kicsi ahhoz, hogy egy felnőtt süninek otthont adjon. Érdemes alaposabban felderíteni a lehetőségeket, mielőtt választunk. A ketrece a lakás egy huzatmentes, világos pontján álljon, de ne érje napfény. Csendes, de ne a család életétől teljesen elzárt helyet keressünk. Magunk is barkácsolhatunk férőhelyet, vagy akár asztalossal is készíttethetünk megfelelőt. Akár egy régi bútort, polcot is át lehet alakítani. Ebben az esetben a méretet nem korlátozza az üzletek választéka, és fantáziánkra hagyatkozhatunk. A faanyagot viszont megfelelően szigetelni kell, az alját és az oldalakat néhány centiméteres magasságig belülről borítsuk vízhatlan és könnyen tisztítható anyaggal, például linóleummal. Ebben az esetben a vizelet és a nedves táplálék nem kezdi ki a fát.
Kint a kertben tarthatjuk-e a sünit?
A melegebb napokra gondolva kerti kifutót is építhetünk. A legfontosabb, hogy teljesen zárt legyen (rács), nehogy egy környékbeli macska vagy esetleg más ragadozó hozzáférhessen állatainkhoz. A biztonsági követelményeknek is igen szigorúaknak kell lenniük, hiszen a macskák, baglyok éjjel portyáznak és a felügyelet nélkül hagyott sünök könnyű prédát jelentenek.
Milyen hőmérsékletet kedvel?
A szobahőmérséklet tökéletesen megfelel a sünik tartására. Legjobban 25-28 fokon érzik magukat. Ha nem a lakásban, hanem egy melléképületben helyezzük el őket, meg kell oldanunk, hogy a hőmérséklet télen se szálljon 18 fok alá. A helység jól szellőző és huzatmentes legyen. Amennyiben a hőmérséklet tartósan 18 fok alá esik részleges téli álomba merülhetnek (hibernáció). Ez ellen melegítéssel pl. infralámpa védekezhetünk.
Mi kell, hogy jól érezze magát?
Búvóhely, (mókuskerék: sok süni szereti tekerni), etetőtál , önitató, játékok
Féregtelenítés?
Féregtelenítésüket félévente ajánlom.
Mit igyon?
Víz mindig legyen előtte.
Mit NE adjunk a sünnek?
Csokoládé (és más édességek), mazsola, fűszeres konyhai maradékok, hagymák, madár és rágcsálótápok, TEJ!Vagy tej származék.
Mit egyen?
"Fő a változatosság" jó minőségű száraz és konzerv kutya, vadászgörény és macskaeledel (Hills, Iams, Acana, Royal canin, Sheba) , édes gyümölcsök-zöldségek (banán, édes paprika, dinnye, barack), ízeltlábúak - puhatestűek – férgek (tücsök, gyászbogárlárva, lisztkukac, giliszta), főtt (ritkán nyers) darált marha és szárnyas hús, kevés máj, napos egér.
Táplálékának 80-85%-a legyen hús, a maradék 15-20% gyümölcs és zöldség.
1.) Élő eleség:
A sünök rovarevő állatok. Természetes környezetükben lárvákat, petéket, kifejlett rovarokat fogyasztanak, amik magas fehérjetartalmuk mellett az általuk elfogyasztott zöld tömegből teljes értékű vitaminnal is ellátják őket. Nem így a mesterséges körülmények között nevelkedő, boltban vásárolt élő táplálékállatok (lisztkukac, gyászbogár-lárva, szopós egér). Ezek etetésekor se feledkezzünk meg a folyamatos vitaminbevitel biztosításáról.
2.) Nyers hús, főtt hús és tojás:
Legnagyobb kedvenc a nyers darált csirkenyak. Sajnos elkészítése nem kis munka, de beltartalmi értékei vetekszenek az élő eleségével (húsából fehérje, zúzott csigolyákból kalcium, zsírok, vitaminok és nyomelemek a velőből). E mellett a darált pulyka vagy marhahúst is szeretik. Szeretik a nyers szálkamentes halat és a tojást nyersen és főzve is. A sertéshús nem javasolt, mert túl magas a zsírtartalma.
3.) Tápok:
Már léteznek speciálisan sünöknek készült tápok is, de jobb minőségű kutya, macska vagy görénytáp is megfelel. Ezek lehetnek szárazak vagy húsos konzervek.
4.) Zöldségek és gyümölcsök:
Önmagukban ritkán esznek belőlük, de kis furfanggal becsempészhetjük a menübe. A kedvenc darált csirkenyak mellé rendszeresen reszelek sárgarépát nyersen, de az aprított levesből megmaradt zöldségek is elfogynak ezzel a módszerrel. Gyümölcsök közül a banán fogy igazán, de néha belerágnak más gyümölcsökbe.
5.) Bébiételek:
Az üzletekben kapható üveges bébiételek igen kiválóak, hússal, táppal keverve szeretik is az állatkáink és így nem kell bíbelődni a reszeléssel, passzírozással. Különösen fontos, hogy hozzáadott tartósítószert, színezéket és egyéb káros adalékot nem tartalmaznak.
Hogyan ápoljuk?
Fürdetéssel is próbálkozhatunk, de erre igazából nincs szükség. Ha feltétlenül fürdetni akarunk, enyhe sampont (pl. kutyasampont vagy baba sampont) használjunk, a víz ne legyen forró, és a hajszárítót se állítsuk maximumra.Régi fogkefét is használhatunk fürdetéskor. Minden esetben szárítsuk meg teljesen az állatok szőrét. Előfordulhat, hogy kedvenceinket élősködők támadják meg. Leginkább az atkákkal kell számolni. Az atkás állatok sűrűn vakaróznak, bőrük korpásodik, de az atkák szabad szemmel nem láthatók. A probléma egyszerűen megszüntethető, forduljunk állatorvoshoz!
Mit kell tudni a szaporodásukról?
A hímet tegyük össze a nősténnyel kb. 2 hétig. Ez idő alatt szinte biztos vemhes lesz a nőstény. Ezután válasszuk külön a nősténytől, de legkésőbb ellés előtt! Előfordul, hogy megeszi a kölyköket.
Vemhességi idő: ált. 32-36 nap
Alomszám: ált. 3-5 kölyök
Ivarérettség: 2-3 hónapos kortól (ált. súly és méretfüggően)
Tenyészérettség: 5-6 hónapos kortól
Alomszám: ált. 3-5 kölyök
Ivarérettség: 2-3 hónapos kortól (ált. súly és méretfüggően)
Tenyészérettség: 5-6 hónapos kortól
Figyeljünk a megemelkedett tápanyagszükségletre a vemhesség és kölyöknevelés során!
Az ellést követő 3-4 hétben biztosítsunk nyugalmat az anyának, ne piszkáljuk a kölyköket. A nőstény kényelmes védett fészket épít a kölyköknek (amelyet többnyire védelmez is :) ).
A nősténynek extra kiegészítőkre (vitaminok, kalcium) van szüksége a kölykök szoptatásához, ezt macskák részére készülő vitaminokkal tudjuk biztosítani.
A kölykök puha tüskékkel születnek, amelyek 2-3 nap alatt keményednek meg.
A kicsik 4-5 hetesen próbálkoznak először szilárd táplálékkal is, érdemes a táplálékukhoz kismacskák részére készülő tejpótló tápszert vagy vitamint/csonterősítőt keverni, a magas fehérje, D-vitamin és kalcium tartalom miatt. (a vitaminhiány, a kölykök alulfejlettségén és a tüskék puhaságán észlelhető)
A kölyköket legkorábban 6 hetesen lehet elválasztani az anyjuktól.
Az ellést követő 3-4 hétben biztosítsunk nyugalmat az anyának, ne piszkáljuk a kölyköket. A nőstény kényelmes védett fészket épít a kölyköknek (amelyet többnyire védelmez is :) ).
A nősténynek extra kiegészítőkre (vitaminok, kalcium) van szüksége a kölykök szoptatásához, ezt macskák részére készülő vitaminokkal tudjuk biztosítani.
A kölykök puha tüskékkel születnek, amelyek 2-3 nap alatt keményednek meg.
A kicsik 4-5 hetesen próbálkoznak először szilárd táplálékkal is, érdemes a táplálékukhoz kismacskák részére készülő tejpótló tápszert vagy vitamint/csonterősítőt keverni, a magas fehérje, D-vitamin és kalcium tartalom miatt. (a vitaminhiány, a kölykök alulfejlettségén és a tüskék puhaságán észlelhető)
A kölyköket legkorábban 6 hetesen lehet elválasztani az anyjuktól.
Milyen felszerelések kellenek a süntartáshoz?
1.) Itató:
Folyamatosan legyen előttük víz, hogy bármikor ihassanak. Ha tálban adjuk a vizet, olyan tálat válasszunk, ami nehéz, például fém vagy kerámia, hogy állataink ne tudják fellökni. Az önitató műanyag vagy üveg tartály, amiből állataink kis csövön keresztül tudnak inni. Használatát minden probléma nélkül megtanulják. A legfontosabb, hogy az önitató ne csöpögjön (ez sajnos gyakori konstrukciós hiba!). Kérjük meg az eladót, mutassa meg használatát, és ellenőrizzük a csöpögést!
2.) Etető:
Etetőnek szintén próbáljunk meg feldönthetetlen tálat használni, bár a sünik igen találékonyak, ha az eleség kiszórásáról van szó. Ma már remek kisméretű kutya- és macskatálakat lehet kapni műanyagból. Ha mániákus szétdobáló a kedvencünk, inkább egy kicsi rozsdamentes fémtálat vásároljunk számára. Nagyon praktikusak a tömör üvegből készült, nehéz hamutálak is. Lehetőleg ne vegyünk dupla-tálakat: ezek két mélyedéssel rendelkeznek, egyik a víznek, másik a tápnak. Nem praktikusak; gondoljuk csak el: a vizet valószínűleg sokkal gyakrabban kell cserélni, mint a tápot után tölteni, ekkor pedig feleslegesen ki kell szórnunk azt is.
3.) Alom:
Alomként legtöbben faforgácsot használnak, pedig más megoldás is kínálkozik. Jól bevált a macskaalmok használata. A macskaalom apró szemű ásványi készítmény, kiváló nedvszívó és szagtalanító. 2-3 cm-es rétegben tegyük a terrárium egy részére vagy egy tálcára. A sünik rövid időn belül megszokják és csak oda piszkítanak. A vásárlásnál tájékozódjunk; ma már számtalan macskaalom kapható, sokféle minőségben. Olyat válasszunk, ami csomósodik, és nem porol. A csomósodás azt jelenti, hogy nedvesség hatására a szemek csomókká állnak össze, majd kiszáradnak, nem pedig egyfajta massza keletkezik, mint az olcsóbb almok esetében. A csomókat azután könnyű eltávolítani az alomból, nem marad hátra nedvesség. A poros macskaalom gyenge minőségű, a szálló por rátelepszik a terrárium üvegére, az állat szőrére, és egyáltalán mindenre a lakásban. A macskaalmot nem kell sűrűn cserélni, de ellenőrizzük naponta, és a csomókat távolítsuk el. Újságpapírt is szoktak még használni, de ezt legfeljebb az alom alá tegyük alátétnek, és csak akkor, ha állataink nem hajlamosak arra, hogy kikaparják és összerágják. Nincs általános szabály arra, hogy milyen gyakran kell az almot cserélni. Mindig a férőhely nagysága és az állatok létszáma és az elfogyasztott táplálék minősége a meghatározó. Általában elegendő a heti csere, de figyeljük állataink helyét, és ha nedvességet tapasztalunk, újítsuk fel az almot.
4.) Berendezési tárgyak
Nagyon fontos egy kényelmes, biztonságot nyújtó búvóhely kialakítása, amiben a süni nappal alszik. Ennek mindenképpen valamilyen természetes anyagból kell készülnie. Ideális a fa esetleg kókuszháncs házikó vagy műszál mentes textil, amit kis iglu vagy jurta alakra varrunk. Nagyon szeretik a báránybőrből készült jurtákat, mert jó melegek és puhák. Ezeket csak ritkán szükséges tisztítani, mert a helyére csak beteg vagy kölyök süni piszkít. Fadarabokkal, faágakkal, alacsony (4-5 cm magas) emelvényekkel tehetjük változatossá állataink férőhelyét. Sok süni szereti a kisebb alagutakat, csöveket is, és szívesen bujkálnak, kergetőznek bennük.
5.) Szállítódoboz:
Ha el kell vinni otthonról kedvencünket (pl. állatorvoshoz készülünk), jó ha megszokott dobozában utazhat. Ma már többféle műanyag szállítódoboz közül választhatunk, ezeket többnyire tengerimalacoknak készítik. A legkisebb méretek éppen megfelelnek sünök szállításra. Olyat válasszunk, amelyik zárt, hogy állatainknak kellő biztonságérzetet adjon, ugyanakkor jól szellőzik. Átmenetileg megfelel egy hullámpapír doboz is, ha az oldalaira szellőzőnyílásokat vágunk, és zárását megbízhatóan meg tudjuk oldani.
A sün és más állatok?
A sünök félénk állatok, a legtöbb állat közeledésére tüskés labdává gömbölyödnek össze.
Kutya, macska, vadászgörény: Ezeknek az állatoknak a sün prédaállat, így csak felügyelet mellett engedjük össze őket.
Rágcsálók: A nagyobb testű rágcsálók kevésbé vannak veszélyben, de a sünnel együtt tartani nem javasolt őket. A nála kisebb rágcsálókra veszélyt is jelenthet egy éhes sün.
Hüllők, kétéltűek, ízeltlábúak: Amelyik kisebb mint a sün, azt feltehetően megpróbálja megenni.
Madarak: Elég kevés az esély rá, hogy találkozzanak, többnyire nem érdeklik egymást.
Kutya, macska, vadászgörény: Ezeknek az állatoknak a sün prédaállat, így csak felügyelet mellett engedjük össze őket.
Rágcsálók: A nagyobb testű rágcsálók kevésbé vannak veszélyben, de a sünnel együtt tartani nem javasolt őket. A nála kisebb rágcsálókra veszélyt is jelenthet egy éhes sün.
Hüllők, kétéltűek, ízeltlábúak: Amelyik kisebb mint a sün, azt feltehetően megpróbálja megenni.
Madarak: Elég kevés az esély rá, hogy találkozzanak, többnyire nem érdeklik egymást.
MINDEN AMIT A TÖRPESÜNÖKRŐL TUDNI KELL
fajleírás:
A sünfélék (Erinaceidae) a legújabb rendszertan szerint a sünalakúak rendjének egyetlen családja. Régebbi besorolásuk szerint a rovarevők (Eulipotyphila) rendjébe tartozott. 23 ma élő faj tartozik a családba. Két alcsaládjuk van a tüskés és a szőrös sünök alcsaládja. A tüskés sünök 5 nemébe 15 faj tartozik.
1.) Atelerix - 4 faj
- Fehérhasú sün (Atelerix albiventris)
- Mediterrán sün (Atelerix algirus)
- Fokföldi sün (Atelerix frontalis)
- Szomáli sün (Atelerix sclareti)
2.) Erinaceus - 3 faj
- Kínai sün (Erinaceus amurensis)
- Keleti sün (Erinaceus concolor) Hazánkban élő, védett faj. Fogságban nem tartható!
- Európai sün (Erinaceus europaeus)
3.) Hemiechinus - 2 faj
Füles sün (Hemiechinus auritus)
Indiai füles sün (Hemiechinus collaris)
4.) Paraechinus - 4 faj (nem részletezem)
5.) Mesechinus - 2 faj (nem részletezem)
A felsoroltak közül hobbitartásra a Fehérhasú sün és a Füles sün a legalkalmasabb.
Hazánkban az utóbbi években egyre gyakrabban találkozunk hirdetésekben és állatkereskedésekben törpesünökkel. Nagyon fontos azonban tudnunk, hogy két jelenleg kapható külön faj nagyjából hasonló magyar névvel kerül forgalomba. Az általam tenyésztett Atelerix Albiventris egyedei színesek, hátuk foltozott, fülük kisebb mint a gyakoribb Hemiechinus Auritus-nak. Ez utóbbi egyedei csak vadas színben fordulnak elő, fő élőhelyük Egyiptom. A két faj életképes utódokat nem produkál.
AFRIKAI FEHÉRHASÚ TÖRPESÜN
A Fehérhasúnak nagy előnye, hogy még a hímeknek sincs kellemetlen szaga.
Latin név: ATELERIX ALBIVENTRIS
Magyar név: Fehérhasú sün
Angol név: African white- bellied hedgehog
Élőhely: egész Közép-Afrika, Szudán, Szenegál, Zambia
Hasonlóan az európai és a keleti sünhöz ő is éjszakai vadász, elsősorban rovarevő. Az ember közelségét könnyen megszokják. Napközben, míg a család dolgozik vagy iskolában van nagyokat alszik, majd érkezésünkkor kezd aktivizálódni. Élőhelyén a hőmérséklet ritkán esik 20 C° alá, ennek megfelelően a hazai telet csak fûtött körülmények között viseli el. A 17-22cm nagyságú sünik maximum 9 évet élnek.
A kis félénk állatok veszély esetén összegömbölyödnek, nemtetszésüket fújtatással és pufogással fejezik ki. A természetben fák odvaiban, levelek alatt, földbe vájt odúban, fűből épített fészekben húzzák meg magukat. Otthonunkban is azokat a helyeket keresik ahol bujkálhatnak. Nem társas lények, a természetben a hím csak a párzás idejére keresi fel a nőstényt, tavasz közepén és nyár végén. 32-36 nap vemhesség után a nőstény 2-8 kölyköt hoz világra, és azokat egyedül neveli fel. Nappal leginkább alszanak. Éjszaka mozgolódnak, és indulnak vadászatra. A sün fészkét levelekből és fűből építi.
Nemek megállapítása:
Osztály Emlősök
Rend Rovarevő
Nemzetség 5
Faj 15
Megszelídített fajták Afrikai fehérhasú törpesün (Atelerix Albiventris)
Természetes élethossz 3,5 év
Maximális élethossz 9 év
Átlag élethossz 4 - 6 év
Tüzelési ciklus 2 - 5 nap
Vemhességi idő 35 nap
Világra hozott kicsik száma átlagosan 4, maximum 9
Szemnyitás 14 - 16. nap
Elválaszthatóság 5 - 7. hét
Anyától való eltávolodás 6 - 7. hét
Teljes fizikai érettség 10 - 11. hónap
Kifejlett példány átlagos tömege 255 - 540 gramm
Ajánlott maximális vemhesség/év 2
Nemzőképesség (hím) 7 - 9 hetes kortól
Nemzőképesség (nőstény) 8 - 12 hetes kortól
Tenyésztésre legalkalmasabb első időpont 6 - 7 hónapos kor
Nőstény nemzőképessége megközelítőleg 3év
Felnőtt szín kialakulása 9. hét
Legjobb szobahőmérséklet 20 - 27 °C
Téli álom 10 °C alatt
Nemek Háziasított hím és nőstény példányok elkülönítése szükséges
Tüskék 5 000 - 7 000 darab
Táplálkozás
Természetben
Bogarak
Hangyák
Termeszek
Szöcske
Lepke
Százlábúak
Földigiliszták
Fogságban
Száraz vagy konzerv macskaeledel
Főtt baromfihús
Főtt tojás
Kiegészítő táplálék: Rovarok (lisztkukac, tücsök, gyászbogár lárva, sáska)
Vegyes gyümölcs, zöldség
Tejtermék: TILOS! (a sünök laktóz érzékenyek)
Javasolt tápanyagbevitel
Fehérje 30-40%
Zsír 13 % alatt
Rost 15%
Kálcium 0,9%
Foszfor 0,9%
Vas 75ppm
Javasolt kalóriabevitel
70-100 kcal/nap
Gyakoribb Színek
Salt and Pepper (só-bors)
Tüske: Fehér és mély sötét barna tüskék, fekete tűzdeléssel.
Maszk: Sötét, algerian színváltozatban is.
Szemszín: Fekete
Orr: Fekete
Fülek: szürke vagy fekete
Bőr: A vállak feketék vagy sötét szürkék
A só-bors süni tüskéinek max. 5%-a lehet tiszta fehér.
Champagner (pezsgő)
Tüske: 75% tiszta fehér, halvány barack színű szalagok,
fahéj csak minimális.
Maszk: nincs
Szemszín: rubin vagy piros
Orr: sötét
Fülek: rózsaszín
Bőr: rózsaszín
Albínó (piros szemű fehér)
Tüske: fehér
Maszk: nincsen
Szemszín: piros
Orr: rózsaszín
Fülek: fehér-rózsaszín
Bőr: fehér
Az idős albínó sünik sárgának tűnhetnek.
Algerian Black (fekete)
Tüske: Koromfekete tüskék a tetején krém színnel.
Maszk: Fekete, jól a szemébe húzott.
Szemszín: Fekete.
Orr: Fekete.
Fülek: Fekete.
Bőr: Fekete a vállnál a legsötétebb.
A végtagok gyakran sötétebb áranyalatúak.
Grey & Dark Grey (szürke & sötét szürke )
Tüske: Fehér vagy krém szín a szürke-barna tüskéken.
Maszk: szürke-barna vagy szürke-fekete
Szemszín: fekete
Orr: szürke-barna vagy fekete
Fülek: szürke-barna vagy fekete
Bőr: szürke, sötét szürke
A sötét szürke változaton sötétebb a bőr a vállakon.
Ez a szürke világos feketének tűnhet.
Ruby eyed cinnacot (rubin szemű cinnacot)
Tüske: fehér, 50%-a fahéj és sárgabarack színű szalagok,
kevert fahéj és világos bézs színű csíkok
Maszk: erős fényű
Szemszín: rubin
Orr: májszínű
Fülek: rózsaszín fényű szürke fülek
Bőr: rózsaszín
Apricot (barack)
Tüske: fehér tüskék, barack-narancs-bézs sávozással
Maszk: nincs
Szemszín: vörös vagy rubin
Orr: rózsaszín
Fülek: rózsaszín
Bőr: rózsaszín
Pale Apricot ( halvány barack)
Tüske: fehér, nagyon halvány narancssárga sávozással
Maszk: nincs
Szemszín: rubin vagy piros
Orr: rózsaszín
Fülek: rózsaszín
Bőr: rózsaszín
Dark eyed cinnacot (sötét szemű cinnacot)
Tüske: fehér, 50%-a fahéj és sárgabarack színű szalagok,
kevert fahéj és világos bézs színű csíkok.
Maszk: erős fényű
Szemszín: fekete
Orr: májszínű
Fülek: szürke
Bőr: rózsaszín
Chocolate (csokoládé)
Tüske: Fehér vagy krém szín a barna vagy sötét barna tüskéken.
Maszk: világos barna
Szemszín: fekete
Orr: barna vagy vöröses barna
Fülek: barna
Bőr: világos szürke
Brown (barna)
Tüske: fehér vagy krém barna szín a világos barna tüskéken.
Maszk: világos barna, barna
Szemszín: fekete ( lehet világos kék gyűrű körülötte )
Orr: máj barna ( kékbe hajló )
Fülek: világos barnától rózsaszínig
Bőr: a vállán rózsaszín, világos szürke pigmentáció
A barna süni tüskéinek max. 5%-a lehet tiszta fehér.
SÜNSZÓTÁR
Ismerjük meg, hogyan is kommunikálnak a sünikék:
Hangok
Lágy szuszogás sípolás Megelégedett
Puffogás Nemtetszés kifejezése
Prüszkölés "tüsszentés" Általában puffogással együtt járó u.a. a jelentése
Pisszegés jelentése: "Hagyjál, félek"
Szimatolás Dolgok megvizsgálása, felderítése
Hangos csipogás A hím adja amikor a nőstényt kergeti
Halk csipogás Sünibabák hallatják
Sikoltás rikácsolás Fizikai fájdalom, félelem, esetenként dühös
Testbeszéd
Összegömbölyödés Félelem
Tüskék felborzolása teljesen Nemtetszés félelem
Tüskék felborzolása csak a homlokon Óvatos, bizonytalan
Tüskék lesimítása Minden rendben, biztonságban érzi magát
Tüskék nyalogatása
/Tudományos feltételezés/
Nem tudni pontosan, valószínűleg védelmi funkció, érdekes nem megszokott szag észlelése esetén. Talán a sün enyhe méreganyaggal keveri a nyálát, és ezzel enyhén irritálóbbá teszi a szúrást
/Saját megfigyelés, és feltételezés/
Ha nem megszokott szagú anyaggal találkoznak, lenyalogatják azt, majd nyálukkal összekeverve tüskéikre kenik. Megpróbálják a saját szagukat álcázni, hogy a területükre tévedt nappali ragadozók ne zargassák őket alvás közben.
Forrás:http://users.atw.hu/sunvilag/index.php
A Beagle
A beagle kutya tulajdonságai, jellemzői, fajtaleírás
A beagle a kopók csoportjába tartozó, kis termetű, erőteljes testfelépítésű kutya. Marmagassága 33-40 cm, testtömege 8-15 kg. Színe: bicolor (két színű) vagy tricolor (három színű). Agresszivitás egyáltalán nincs benne, házőrzésre nem alkalmas, ellenben nagyon jó jelzőképességgel rendelkezik. A környezetéhez kiválóan alkalmazkodó, jó idegzetű fajta ősét az angol földbirtokosok tenyésztették ki a XVIII-XIX. században.
A beaglet régen hajtóvadászatra használták, kiváló vadász tulajdonságai máig megmaradtak. Magyarországon, Európa és Anglia nagy részén is tilos a falkában történő vadászat, ezért ma a beaglet többnyire nyomkövetésre használják. Mivel a beagle nagy mozgásigényű állat, a vadászat betiltása után Angliában néhány lelkes gazdi munkaklubot alakított és bérelt területen versenyeket rendezett a kutyák számára. Ezek a versenyek az addigi nyúlvadászat mintájára lettek megrendezve, ahol már nem a zsákmányszerzés, a vad elejtése, hanem a sport és a mozgás volt a cél. A nyulat vonszalékkal helyettesítették, a kutya engedelmességét és visszahívhatóságát pontozták. Az ebből kialakult sport ma is nagyon népszerű és szerencsére ma már a magyarországi beagle gazdik is részt vehetnek különböző szabadidős programokban. Elsősorban a Beagle találkozók a népszerűek, ami egy bekerített területen történő programokkal színesített találkozót jelent. Ezen kívül lehetőségünk van kutyánk engedelmességét és vadászképességeit vizsgáztatni a tenyészszemléken ill. a munkavizsgákon. Aki pedig a kutyája szépségére büszke, kiállításokon vehet részt. Jó program lehet, ha elvisszük a kutyát kutyaiskolába. Itt amellett, hogy tanul, együtt tölthetjük vele az oktatására szánt időt a szabadban.
Más kutyákkal ellentétben a beagle a lakásban egészen másképp viselkedik, mint a szabadban. Otthon mindent megtesz, hogy a közelünkben lehessen, egy örök gyerek. Vállunkra hajtja a fejét, elalszik az ölünkben, stb. Ám ha kilépünk az utcára, ez visszájára fordul. Vadászkutya lévén ösztöneinek köszönhető a szűnni nem tudó kíváncsisága, mely sok esetben “szökésre” ad okot. Fontos tudnunk, hogy ilyenkor őt nem a szabadulás vezérli, csupán a felderítetlen, számára új terület. Ennek enyhítésére szolgál, ha egy átlagos kutyasétáltatásnál több időt szánunk rá, hosszabb sétákra készülünk, kutyák közé visszük. Sajnos a nagyvárosi körülmények sokunkat arra kényszerítenek, hogy a beaglet ne engedjük el, hisz semmi sem jelent rájuk nagyobb veszélyt, mint az autók. A városi kutyák emiatt előfordul, hogy kénytelenek egész életüket pórázon tölteni. Ha a kutyát nem neveljük elég céltudatosan, továbbá szükség esetén nem szólunk rá elég erélyesen, könnyen a fejünkre nő. Ez igazából nem beagle tulajdonság, ez minden kutyánál így van. Ha nem tanulja meg, mi a nem, mi az állj, könnyen baleset áldozatává válhat. Ami miatt a beaglet talán jobban érinti ez a probléma, az a szaglása. Még egy jól nevelt, szabadon sétáltatott beagle is hajlamos átfutni az út túloldalára, ha macskát lát. Ezért fontos a céltudatos, felelős nevelés. Csak akkor lesz szökős a kutya, ha sokat van egyedül bazárva, ha nincs elég mozgás biztosítva számára. Csak akkor rombol a kutya, ha a felesleges energiáját akkor kell levezetnie, amikor egyedül van a lakásban bezárva. Ha megfelelő időt áldozunk a sétáltatásra, ha elpakolunk az elérhető helyekről, a beagle nem fog rombolni.
Minden kutyánál sokat számít, ha nevelését egész kicsi korában kezdjük el, így ha a beagle mozgásigényét kiskorától fogva igyekszünk kielégíteni, csökken a szökés kockázata. Hosszabb séta után akár a fél napot is átalussza, ám ha kevés volt a séta, azt egyértelműen tudtunkra adja.
A beagle tehát egy okos, szelíd, ám nagy mozgás igényű, makacs kutyus, aki ezt a fajtát választja, rengeteg türelemmel és kitartással sok mókában lesz része!
A Beagle tartása
Sokan kérdezik, hogy a beagle tartható-e lakásban, illetve, hogy kertes házból átköltöztethető-e lakásba. A válasz: igen, DE! A beagle mozgásigényét a mai stresszes és túlórákkal zsúfolt, rohanó világban elég nehéz kielégíteni, pláne, hogy a munkából hazaértünkkor még az Interneten is időzni kívánunk… A beagle, mint azt már oly sokszor leírtuk, nem szeret, sőt utál egyedül, bezárva lenni egy lakásban, ezért lakásban tartását csak azoknak javasoljuk, akik napi 4 óránál többre nem hagyják őt egyedül, vagy távmunkában dolgoznak.
A Beagle kutya nevelése
Makacssága miatt sokan butának tartják ezt a fajtát, legnagyobb meglepetésünkre állítólag létezik olyan kutyaiskola, ahol a beagle-t nem vállalják, mondván, hogy kezelhetetlen kutya. Ez butaság! A beagle nagyon okos, jól tanítható kutya, de való igaz, hogy öntudatos és makacs. Csak addig szabad tanítani, amíg van türelme és lelkes, mert ha unni kezdi a leckét, már nem figyel ránk megfelelően. Van, akinek ez megy, valakinek nem. Ez utóbbi esetre találták ki a kutyaiskolát, és a változatosabbnál változatosabb kiképző eszközöket. Természetesen a beagle esetében nem nagyon van szükség eszközre, maximum a klikker, a jutalomfalatkák jöhetnek szóba, illetve attól függően, hogy mit szeretnénk a kutyusnak megtanítani. Ha valamire meg akarjuk tanítani a kutyánkat, sosem szabad összezavarni őt azzal, hogy egyszer engedünk valamit, egyszer nem. Meg kell neki tanítani, hogy a nem az nem. Ha pl. nem szeretnénk, hogy felugorjon az ágyra, akkor ezt mindig tiltani kell neki, nincs kivétel. A kivétel kizárólag úgy történhet meg, ha a gazdi hívja oda a kutyát. Meg kell tehát értetni az ebbel, hogy azt kell tennie, amit a gazdi mond neki. Ugyanez vonatkozik a kiskori rágcsálásokra és harapdálásokra, az asztalnál történő kéregetésre, stb. Ha azonban a családban csak egy valaki másként kezeli ugyanazon problémát, a kutya összezavarodik, és úgy engedelmeskedik, ahogy épp kedves van. Ugye nem ezt szeretnénk?!
Szinte bármit szeretnénk a beagle-nek megtanítani, biztosan lelkes lesz. A beagle imád tanulni, örül, ha velünk lehet, velünk dolgozhat és nagyon tud figyelni arra, amit a gazdi mond neki. Hamar tanul, de türelem és kitartás kell hozzá. Meg kell találnunk, hogy hogyan értethetjük meg vele, hogy mit szeretnénk!
A Beagle etetése
Ugye azt mindenki tudja, hogy a beagle hízásra hajlamos?! Valószínűleg ez nagy mozgásigényének köszönhető, hiszen a beagle valamikor sokat mozgott, ebből következik, hogy sok energiára volt szüksége. Régen nem táppal etették a kutyát, hanem házi koszton éltek, azonkívül nemesek tartották, ezért valószínűleg egy-egy királyi lakomát követően bizonyára akadt bőven ennivaló a négylábú vadásztársaknak. Ma azonban más világot élünk, lakásban, emeleten lakunk, némelyikünk kutyája pórázon sétál, azután beülünk a számítógép elé és a kutya lefekszik a helyére. Sok példát és esetet fel lehetne hozni, de nem bűnöst szeretnénk keresni. Sajnos a modern kor, amelyben élünk ilyen. Számtalanszor halljuk, hogy mit ne együnk, mi az, ami káros és szív- ill. érrendszeri problémákat okoz, a vízcsapból is az folyik, hogy térjünk át az egészséges életmódra, igyunk sok folyadékot, stb. Arról azonban sosem olvasunk, hogy ugyanezt kedvencünkkel szemben is be kell tartani! Sem éheztetni, sem túltáplálni nem szabad a kutyát, ellenben a megfelelő táplálkozás mellett megfelelő időt ill. helyet is biztosítanunk kell nekik, hogy futkározhassanak, játszhassanak pajtásaikkal. Gyakorlatilag ugyanez lenne a mi teendőnk is, ha már egészséges életmódról beszélünk, ne együnk túl sokat, de ne is koplaljunk egy esetleges fogyókúra miatt, ugyanakkor mozogjunk. Talán mondható ez az arany középútnak…
..és ha változtatni szeretnénk, nem is tudjuk, milyen szerencsések vagyunk, hiszen ott van a kutyánk, aki minden kisebb-nagyobb sétáért hálás nekünk, ezért bárhová visszük is el őt, amellett, hogy neki is jót tettünk a kirándulással, saját magunknak is kedveztünk, hiszen biztosítottuk a mozgást mindkettőnk számára!
A kutya etetése örökös vitatéma! Ha egy szokásunkhoz ragaszkodunk és valaki egészen mást tanácsol, – olyan ez, mint amikor az anyós bele akar szólni a gyerek nevelésbe – zokon vesszük a tanácsokat. Pedig talán érdemes lenne fontolóra venni, hiszen nem biztos, hogy mi tudjuk jól!
Kutyatápok
Valaki a házi kosztra, valaki a tápra esküszik. Egy biztos, ha a kutyának a megszokottól eltérő ételt adunk, annak hasmenés lehet a vége. A táp sem mindegy, hogy milyen, hiszen a nagyobb áruházakban kapható, nagy kiszerelésű, olcsónak tűnő “márkák” többnyire alig tartalmaznak húst, de minden más olyan összetevőt, ízfokozót, amire a kutyának nem feltétlenül van szüksége, azt igen (madártoll, bőrke, marhavér, stb.) Persze ez márkánként változó, de többségében az ilyen “húsos” száraz tápok keverve vannak mindenféle “jobb nem tudni mivel,” hiszen enélkül szín húst kellene gyártaniuk, ami nagyon költséges lenne. Marad tehát a higított, műanyagosított verzió, az ember pedig megveszi, hiszen “akciós”.
A drágább, nevesebb márkák elsőre drágábbnak tűnnek ugyan, de azokból a kutya kevesebbet eszik és érdemes megfigyelni, hogy széklete is teljesen más lesz tőle! Mivel ezekből a tápokból ugyanúgy több kilót megveszünk előre, de a kutya kevesebbet fogyaszt belőle, tovább tart, vagyis olcsóbb, mint a névtelen, olcsó száraz tápok, amit az eb néhány hét/hónap alatt elfogyaszt. Ha tehát az anyagi szempontokat és a minőséget vesszük figyelembe, mindenképpen az állateledel üzletekben kapható, minőségi, márkás kutyatápokat ajánljuk, amelyekben nem 3-5 % -ban található hús, hanem minimum 20-30% -ban.
Kutyakonzervek
A kutyakonzervből szintén nagy a választék, az előzőekhez hasonlóan a minőségi, rízzsel, vagy tésztával kevert húsos konzervek a jók, amelyek tetején még véletlenül sem áll vastag rétegben a zsír, vagy egyéb beazonosíthatatlan képződmény. Itt is érdemes tanulmányozni a csomagoláson feltüntetett összetevőket a bennük lévő hús tekintetében!
Házi koszt
A házi koszt egy kicsit macerásabb ügy. Ha a gazdi nem étkezik egészségesen, akkor a kutya sem. A túl zsíros, túl sós és fűszeres ételek, amiket mi erőszeretettel fogyasztunk, a kutyáinknak egy cseppet sem jó! Tudtad, hogy pl. a csoki méreg a kutyának? Az alapját képező kakaó fő alkaloidja a teobromin, amely a koffeinhez hasonló vegyület. Míg az emberre ez serkentőleg hat, a kutya szervezete sokkal tovább bontja le ezt a szert. A csokoládé a kutyának akár az életébe is kerülhet! A házi koszt esetében hosszútávon hasonló a helyzet a pörköltekkel, a nehéz ételekkel is. Bár itt méregről nem beszélhetünk, a zsíros ételek az ember egészségének sem tesznek jót, egy olyan kutyának pedig, aki ösztönéből állandóan csak futna, ehelyett egész nap fekszik – főleg nem. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a kutya ne egyen meleg ételt, de meg kell válogatnunk, mi az, amit ehet és mi az, amit nem.
Húslevest, főtt húst, zöldséget, és különböző húsokat rízzsel, tésztával keverve, kisebb mennyiségben ehet a kutya, de mindig mindent módjával és persze nem egy nagy rohangálás előtt közvetlenül. Szerencsére a beaglek többsége szereti a zöldséget, gyümölcsöt, ezért talán ez nem okoz problémát. Csontot óvatosan adjunk a kutyának, minden csöves csont kerülendő, a csirkecsont tilos a kutyának! Ezek az ínyencségek bár nagyon lelkesítik a kutyákat, nagy bajt is okozhatnak, ha a kutya mohó. A virsli, párizsi alkalmanként adható, de ezt se vigyük túlzásba, hiszen manapság a virsli sem húsból van…
Cigaretta
Eszünkbe jutott valaha, hogy a kutyánk a cigifüsttől prüszköl? Ugye sokat halljuk őt tüsszenteni? Talán nem is a cigaretta az oka, ám az biztos, hogy ártani nem ártunk neki, ha a kutya helyétől távolabbi helyen gyújtunk rá. (Ugyanez a helyzet a különböző parfümökkel, illatosítókkal is!)
Végezetül
A beagle etetése nem a fent leírtak alapján, hanem saját tapasztalatunk szerint kell, hogy történjen. Mi az arany közép útat tartjuk helyesnek, a tápra esküszünk, de alkalmanként házi kosztot is ennie kell a kutyának. A kutya etetéséről ugyanúgy kell gondolkodnunk, mint a sajátunkéról, pontosabban mindent módjával és mértékkel, abból sosem lehet baj. A falánk evés, az evés utáni séta, ugrálás és futkározás minden étel esetében kerülendő, mert ettől a kutya bélcsavarodást kaphat, ami akár halálos is lehet! Bár fajtát tekintve ez inkább a nagyobb testű kutyákra jellemző, sose engedjük a kutyának a közvetlen evés utáni nagyobb mozgást!
A mozgás azonban nélkülözhetetlen, tekintsük ajándéknak, hogy kutyánk van, aki okot ad nekünk a mozgásra akkor is, amikor mi magunk nem indulnánk útnak!
BEAGLE A KUTYAISKOLÁBAN
A beagle egy makacs, öntörvényű kutya, de nagyon okos. A kutyaiskolában megtanulhatjuk a kutyanevelés alapjait, igénytől függően az “ül”, “fekszik” parancsszavaktól a komolyabb parancsokig. A behívás pl. egy kényes dolog a beagle-nél. Szelektív hallása miatt előfordul, hogy a szag, amit épp felfedezett fontosabb, mint a gazdihoz odamenni. A kutyaiskolában ebben is segítenek – mert bár első hallásra nem nagy ügy, hogy a kutya nem jön oda hozzánk első szóra, azért egy éles helyzetben; pl. járda szélén muszáj, hogy hallgasson ránk. Ha a beagle az első kutyánk, nem jön rosszul egy szakember. Kutyaiskolától függően az oktatók a kutya valamire történő képzését is vállalják, legyen az őrzés-védés, vagy kiállításra való felkészítés, stb. (Természetesen a beagle őrzés-védésre nem alkalmas) illetve léteznek már olyan kutyapanziók is, ahol már működik a bentlakásos képzés is.
Az Alfa Kutyaiskola folyamatosan indít engedelmes tanfolyamokat, valamint őrző-védő, nyomkövetés, agility, obedience, ügyességi és engedelmes ágazatokban nyújt lehetőséget a sportkutyázásra. A kutyaiskolában pozitív megerősítéssel, fizikai ráhatás nélkül, klikkerel képeznek.
Forrás: http://beagle-club.hu/a-beagle/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése